Styl
Hledat

BOZP

Stalo se

Každý pracovní úraz by měl zaměstnavatel co nejpodrobněji vyšetřit, aby se mu nestalo, že z jeho pojistky bude placen jako pracovní úraz i úraz, který vůbec na pracovišti nevznikl. Proto uvádíme několik příkladů:


1)      Zaměstnankyně navštívila WC a při návratu z něj ohlásila vznik pracovního úrazu. Co se stalo? Měla zlomeny palec pravé ruky. Údajně upadla, a tak si zlomila palec. Vyšetřováním a odborným lékařským vyšetřením se však přišlo na to, že paní trpí řídnutím kostí a palec si zlomila o gumu od montérkových kalhot.


2)      Pracovník hodinu po zahájení směny přišel za svým nejbližším vedoucím a ohlásil vznik pracovního úrazu – podvrknutí kotníku při pádu na rovině. Vyšetřováním se ukázalo, že si úraz způsobil při sportovní činnosti předcházející den a myslel si, že když nahlásí pracovní úraz, tak na tom „vydělá“.


3)      Účetní jedné firmy byla vyslána s příkazy do banky, podotýkáme, že to bylo v únoru a byly namrzlé chodníky. Po návratu z banky oznámila vznik pracovního úrazu způsobeného pádem před bankou na namrzlém chodníku. Vyšetřování a ověření u ostrahy banky však prokázalo, že tam se žádný úraz nestal. Později pracovnice přiznala, že si zašla do vedlejší ulice nakoupit maso a upadla před řeznictvím.


Z výše uvedených příkladů je vidět, jak je důležité sledovat pracovní úrazovost a skutečně spravedlivě a odpovědně vyšetřovat příčiny a děje pracovních úrazů. Existují však i vážné pracovní úrazy, kterým zaměstnavatel sice nemůže v danou chvíli zabránit, ale nese za ně odpovědnost.


4)      Při manipulaci s jeřábem došlo k vyháknutí zavěšeného vahadla, které těžce zranilo pracovníka, který pracoval v dráze manipulovaného tělesa. Zde došlo k nebezpečné práci jeřábníka, který porušil zásadu, že pokud nevidí do prostoru, kam manipuluje s břemenem, musí manipulaci zastavit. i když dal zvukovým znamením výstrahu ostatním pracovníkům. Má za povinnost se přesvědčit, že v prostoru nikdo není, nebo si musí zajistit poučeného signalistu, který mu ukáže, zda může v manipulaci pokračovat. Došlo k těžkému zranění pracovníka – tříštivá zlomenina páteře. Firma doložila všechny potřebné dokumentace i školení, přesto jí bylo vytčeno, že připustila nebezpečnou práci zaměstnance. Zde se ukazuje důležitost práce vedoucích zaměstnanců. Je jasné, že u každého pracovníka nemůže stát vedoucí, ale v případě takto nebezpečných prací, je přítomnost vedoucího pracovníka a poučení zaměstnance velmi důležité.

Aktualizováno: Sobota, 26 Listopad 2011 01:18
Pavla

Pavla

Bc. Pavla Kinkorová
mobil: 773 598 833

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
BOZP

V rámci oblasti bezpečnosti práce provádíme identifikaci a hodnocení pracovních rizik, zajišťujeme školení v oblasti BOZP, zpracování dokumentace BOZP, kontroly a prověrky bezpečnosti práce a další činnosti v BOZP v souladu s platnými legislativními požadavky.

Menu